Szukasz informacji o finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Wprowadź nazwę miasta i znajdź aktualności, imprezy, koncerty oraz program WOŚP w wybranym mieście.

Aktualności - WOŚP

Poznaliśmy cel zbiórki 28. Finału WOŚP

2019-10-16 13:45:00

Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej - tak brzmi cel 28. Finału WOŚP, który odbędzie się 12 stycznia 2020 roku. Ogłoszenie tematu najbliższej zbiórki odbyło się w trakcie organizowanego przez Fundację WOŚP Bicia Rekordu w Pierwszej Pomocy, do udziału w którym zgłosiło się 144 867 osób z 1 399 instytucji z całego kraju.

cel 28. Finału WOŚPTematem najbliższej zbiórki będzie zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Najogólniej mówiąc – Fundacja zbierać będzie środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Orkiestra skupiać się będzie przede wszystkim na takich dziedzinach medyny dziecięcej jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia.

- 27 Finałów WOŚP miało ogromy wpływ na to, jak doskonale wyposażona jest polska medycyna dziecięca - mówi Lidia Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych WOŚP. - Wiemy jednak, że tak jak cały system opieki zdrowotnej w Polsce, również oddziały dziecięce borykają się dziś  z ogromnymi problemami w codziennym funkcjonowaniu. Na niewiele z tych bolączek mamy, jako organizacja pozarządowa, wpływ. Nie zapewnimy środków na pensje dla lekarzy, nie zorganizujemy ich szkoleń, nie sprawimy, że warunki pracy w Polsce staną się konkurencyjne wobec innych krajów Unii Europejskiej. Możemy jednak pomóc w tym, w czym jesteśmy najlepsi. Medycyna na świecie, dzięki postępowi w nauce i stosowaniu nowoczesnych, wręcz kosmicznych technologii, rozwija się nieprawdopodobnie szybko. Widać to zwłaszcza na salach operacyjnych, gdzie lekarze trzymający w rękach najnowsze zdobycze techniki, dokonują rzeczy nieprawdopodobnych. Jako Orkiestra możemy pomóc polskim szpitalom w zdobywaniu tych najlepszych, najnowszych, najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń. Po to, by zapewnić w Polsce najwyższe, światowe standardy diagnostyki i leczenia dzieci wymagających najróżniejszych zabiegów. To będzie cel naszej styczniowej zbiórki - wyjaśnia.

Przygotowania do Finału już ruszyły - 7 października - wraz ze startem serwisu sztaby.wosp.org.pl, poprzez który można dokonywać zgłoszeń sztabów działających w ramach 28. Finału WOŚP, a następnie - zapisu wolontariuszy. Jak dotąd zarejestrowanych zostało 213 sztabów, w tym 18 sztabów zagranicznych, m.in. z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec, Belgii, Danii i Holandii.

Jest już pewną tradycją, że 16 października, w Światowym Dniu Przywracania Czynności Serca, Fundacja WOŚP wraz z tysiącami instytucji z całego kraju podejmuje próbę Bicia Rekordu w Pierwszej Pomocy, a także, że przy tej okazji ogłaszany jest cel zbliżającego się Finału WOŚP. Sztab główny dzisiejszego wydarzenia zlokalizowany został na Placu Europejskim w Warszawie i to stąd Jurek Owsiak zagrzewał uczestników zlokalizowanych w tysiącach miejsc w całym kraju. W tym roku do udziału w wydarzeniu zgłosiło się 144 867 osób z 1 399 instytucji, podczas gdy temu w próbie bicia rekordu uczestniczyło 116 342 uczestników z 1142 instytucji, co oznacza, że rekord został pobity.

Gośćmi Rekordu byli Glenn M. Vanden Houten z American Heart Association, Adam Nowak – przedstawiciel Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Mateusz Jarantowski z Poznania, który dzięki kursowi pierwszej pomocy uratował swojego wujka.

W trakcie wydarzenia uhonorowani zostali strażacy ochotnicy, który współpracują z Fundacją: OSP Ratownictwo Wodne w Nowym Dworze Mazowieckim - za zaangażowanie w Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” oraz OSP Zielonka i Piastów za kilkuletnią współpracę przy zabezpieczeniu Festiwalu.

Przypomnijmy, że 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którego celem było pozyskanie środków na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych, zakończył się rekordowym wynikiem blisko 176 milionów złotych. W akcję zaangażowało się 1 687 sztabów (w tym 86 sztabów zagranicznych), kwestę prowadziło 120 tysięcy wolontariuszy, a do darczyńców WOŚP trafiło około 35 milinów serduszek. Na kwotę zebraną w 27. Finale WOŚP złożyły się: zbiórka publiczna (88 893 503,89 zł), darowizny przekazane na cel akcji poprzez kanały elektroniczne (86 055 296,90 zł) oraz dary rzeczowe w postaci sprzętu medycznego (o łącznej wartości 989 916,77 zł).

ip

zdjęcie: ogłoszenie tematu 28. Finału/fot. Dominik Malik
 

 
Słowa kluczowe: na co idą pieniądze, na co zbierają, cel wpłaty, 2020

27. Finał WOŚP - wolontariusze (24)

27. Finał WOŚP - wolontariusze  - Zdjęcie nr 1
27. Finał WOŚP - wolontariusze  - Zdjęcie nr 2
27. Finał WOŚP - wolontariusze  - Zdjęcie nr 3
27. Finał WOŚP - wolontariusze  - Zdjęcie nr 4
27. Finał WOŚP - wolontariusze  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Licytacje WOŚP 2021 - Uniwersytet Śląski w Katowicach
WOŚP 2021: licytacje Uniwersytetu Wrocławskiego Wrocław

Oto jakie licytacje przygotował UWr!

WOSP 2021
29. Finał WOŚP w Zielonej Górze: koncerty i kabarety online Zielona Góra

W tym roku wszystkie wydarzenia kulturalne będą transmitowane na żywo poprzez platformy internetowe.

Polecamy
WOŚP 2019 - KrakÃłw
Morsy, militaria i muzyka - 27. Finał WOŚP w Krakowie [FOTO] Kraków

Tak wyglądała zbiórka pieniędzy w Krakowie!

37 respiratorÃłw od WOŚP
WOŚP kupuje respiratory dla polskich szpitali

Urządzenia trafią do szpitali w całej Polsce z tzw. II linii walki z epidemią, a więc szpitali postawionych przez wojewodów w stan podwyższonej gotowości.

Polecamy
Miasta WOŚP

Zobacz największe miasta ze sztabami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Polsce. Wybierz swoje województwo:

dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie lubelskie lubuskie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Ostatnio dodane
Licytacje WOŚP 2021 - Uniwersytet Śląski w Katowicach
WOŚP 2021: licytacje Uniwersytetu Wrocławskiego Wrocław

Oto jakie licytacje przygotował UWr!

Sztaby WOŚP

Sztaby Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Polsce. Zobacz wszystkie sztaby WOŚP w mniejszych i większych miastach Polski. Sprawdź gdzie są i jakie wydarzenia organizują.

Wszystkie sztaby WOŚP, 29. finał WOŚP 2021

Popularne
I Ty możesz pomóc
I Ty możesz pomóc

Od momentu pierwszej zbiórki Fundacja przeszła prawdziwą metamorfozę, w związku z czym obecnie każdy z wolontariuszy zbierając pieniądze na rzecz Finału musi to robić zgodnie z obowiązującymi zasadami.

XVI Finał WOŚP - 13 stycznia 2008
XVI Finał WOŚP - 13 stycznia 2008

13 stycznia 2008 roku dopisało wszystko; była piękna pogoda, było mnóstwo imprez towarzyszących w całym kraju, była szalona podróż Jurasa czyli Hel, Gdańsk, Wrocław, Kraków, Warszawa - to całkiem fajna trasa!

Jurek Owsiak - Ten facet ma głowę
Jurek Owsiak - Ten facet ma głowę

Jurek Owsiak to rodowity gdańszczanin. Z wykształcenia witrażysta i psychoterapeuta. Od wielu lat interesuje się muzyką i organizacją koncertów muzycznych (m.in. Letnia zadyma w środku zimy, Jarocin Festival).