Szukasz informacji o finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Wprowadź nazwę miasta i znajdź aktualności, imprezy, koncerty oraz program WOŚP w wybranym mieście.

Aktualności - WOŚP

Programy medyczne Fundacji WOŚP

2006-12-14 11:52:22

Fundusze zebrane w każdym finale przeznaczane są na działalność medyczną Fundacji. Opracowała ona i wdrożyła kilka programów medycznych (opisaliśmy je poniżej), dzięki nim pieniądze ze zbiórek wykorzystywane są dokładnie tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy po kilku finałach, gdzie były zbierane środki na zakup sprzętu ratującego życie noworodków, postanowiła zbierać fundusze na dalsze zapewnienie prawidłowej opieki medycznej najmłodszym. Wybór padł na badania słuchu dzieci.

Skąd rodzice niemowlaka mogą mieć pewność, że ich dziecko cokolwiek słyszy?

Niemowlaki reagują na zintegrowane bodźce - uśmiech, gesty, dotyk oraz na dźwięki. Jednak rozpoznanie czy dziecko w pierwszych miesiącach życia rzeczywiście słyszy czy jedynie reaguje na dotyk i wygląd mamy jest niezmiernie trudne.

Wątpliwości rozwiewają proste badania słuchu. Wykonują je pracownicy medyczni i pielęgniarki w oddziałach noworodków specjalistycznym sprzętem. Badania są nieszkodliwe dla dziecka i dają wysokie prawdopodobieństwo wczesnego wykrycia wad słuchu.

Działania Fundacji objęły zakup sprzętu do wykonywania badań dla ponad 500 oddziałów noworodkowych w całym kraju, zakup sprzętu komputerowego, serwerów do zbudowania i działania bazy zbadanych dzieci oraz szkolenia personelu obsługującego sprzęt.

IX Finał w 2001 roku był poświęcony zbiórce pieniędzy na ratowanie słuchu i wzroku noworodków.


Program Retinopatii Wcześniaków

Wcześniaki wymagają specjalistycznej opieki - nie wszystkie ich narządy, w tym również siatkówka oka, zdążyły się wykształcić odpowiednio. Dzięki badaniu dna oka noworodka, lekarz może wyszukać wszelkie nieprawidłowości i odpowiednio szybko rozpocząć leczenie.

Sprzęt do badań oraz leczenia chorób wzroku noworodków ofiarowała Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po IX Finale. Dzięki zbiórce udało się wyposażyć 13 ośrodków medycznych ratujących wzrok noworodkom oraz 76 szpitali z całej Polski.

98,8 % dzieci chorych na retinopatię widzi. Chorobę rozpoznaje się dzięki badaniom dna oka noworodków, sprzęt do badań zakupiła Fundacja.

Dane pochodzą ze strony: http://www.wosp.org.pl/medycyna_retinopatia/


Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków „Infant Flew"

Noworodkowi często trzeba „pomagać" w oddychaniu. Zamiast gumowej rurki włożonej do gardła i podłączonej do urządzenia dostarczającego tlen do płuc dziecka, można podawać mu tlen w sposób nieinwazyjny - za pomocą rurek z wylotem pod jego nosem. Ta metoda przynosi lepsze efekty, zapobiega powikłaniom, dzieci krócej przebywają w szpitalu.

Fundacja od 2003 roku kupiła sprzęt do nieinwazyjnego wspomagania oddechu dla ponad 120 oddziałów noworodkowych.


Pompy Insulinowe dla dzieci z cukrzycą

Chorzy na cukrzyce typu I muszą stale żyć pod kontrolą: ciągłe badanie poziomu cukru we krwi, ścisłą dieta, zastrzyki, wizyty w szpitalu. Taki tryb życia jest szczególnie uciążliwy dla dzieci. Niedogodności minimalizuje małe urządzenie - osobista pompa insulinowa, która sama dawkuje i wprowadza do organizmu odpowiednią ilość insuliny. Dzięki temu dziecko może normalnie funkcjonować.

Od 2001 roku, kiedy program został rozpoczęty, Fundacja zakupiła ponad 1800 osobistych pomp insulinowych dla dzieci poniżej 10 roku życia. Z każdego finału część zbiórki przeznaczana jest na zakup sprzętu dla chorych na cukrzycę dzieci.


Program Edukacyjny „Ratujemy i uczymy ratować"

Fundacja szkoli nauczycieli z klas I-III szkół podstawowych z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Więcej na temat akcji „Ratujemy i uczymy ratować" przeczytasz na stronie: https://www.dlastudenta.pl/ar/?act=show_ar&id=10449


Zdjęcie pochodzi ze strony www.wosp.org.pl/medycyna/

Słowa kluczowe: Fundacja realizuje przed wszystkim programy medyczne.
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
37 respiratorÃłw od WOŚP
WOŚP kupuje respiratory dla polskich szpitali

Urządzenia trafią do szpitali w całej Polsce z tzw. II linii walki z epidemią, a więc szpitali postawionych przez wojewodów w stan podwyższonej gotowości.

Fundacja WOŚP a koronawirus
Akcja Fundacji WOŚP w obliczu walki z koronawirusem

Wszystkie ręce na pokład! To hasło, nawiązujące bezpośrednio do ostatniego Finału WOŚP, aktualne jest również teraz.

28. Finał WOŚP w Studiu na Placu Teatralnym
Kwota deklarowana jest już na koncie 28. Finału WOŚP

Ostateczny wynik zbiórki przedstawiony zostanie 8 marca 2020.

Polecamy
28 Finał WOŚP puszki
Trwa 28. Finał WOŚP! Sprawdź stan konta [Aktualizacja]

Zobacz, ile pieniędzy już udało się zebrać!

Światełko do nieba we Wrocławiu
WOŚP 2020 już po Światełku do nieba. Pozytywny sygnał idzie w świat [FOTO]

Zobaczcie, jak wyglądało tradycyjne Światełko do nieba w różnych miastach Polski na koniec 28. Finału WOŚP.

Polecamy
Miasta WOŚP

Zobacz największe miasta ze sztabami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Polsce. Wybierz swoje województwo:

dolnośląskie kujawsko-pomorskie łódzkie lubelskie lubuskie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Ostatnio dodane
37 respiratorÃłw od WOŚP
WOŚP kupuje respiratory dla polskich szpitali

Urządzenia trafią do szpitali w całej Polsce z tzw. II linii walki z epidemią, a więc szpitali postawionych przez wojewodów w stan podwyższonej gotowości.

Fundacja WOŚP a koronawirus
Akcja Fundacji WOŚP w obliczu walki z koronawirusem

Wszystkie ręce na pokład! To hasło, nawiązujące bezpośrednio do ostatniego Finału WOŚP, aktualne jest również teraz.

Sztaby WOŚP

Sztaby Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Polsce. Zobacz wszystkie sztaby WOŚP w mniejszych i większych miastach Polski. Sprawdź gdzie są i jakie wydarzenia organizują.

Wszystkie sztaby WOŚP, 28. finał WOŚP 2020